آموزش همبرگربا فرمول به روز دنیا پیتزا وسوخاری

گروه فوق تخصصی راه اندازی فست فود کافی شاپ سرآشپزان برترirangoodfoodآموزش دهنده بهترین همبرگرها پیتزا سوخاری ساندویچ دنیا بارسپی وفرمولاسیون نکات وآموزش مراحل فست فودنحوه پخت همبرگر:
آماده کردن برگرها هم شکل های مختلفی دارد. در روش صنعتی یا فروشگاه های فست فود، همبرگرهای آماده شده بر روی یک کباب پز خاص گریل (کبابی) می شوند. در شیوه دیگر، همبرگر داخل فر به تنهایی یا همراه با مقداری روغن، سس یا سبزی قرار می گیرد. در شیوه دیگر پخت، از تابه های معمولی یا استیک پزها استفاده می شود و با مقداری روغن یا بدون روغن، برگر آماده می شود. گروهی از آشپزان نیز برگرها را روی ذغال کباب می کنند.
وقتی می خواهید بخرید
همبرگر و انواع برگرها، غذاهای بسیار پرمصرفی اند و به سادگی می توان آنها را درست و در زمانی کوتاه سرو کرد. از همه مهم تر آنکه می توان با توجه به تعدد دستور تهیه برگرها، آن را در انواع رژیم های غذایی جای داد. دقت به این نکات بی فایده نیست:
در یک ساندویچ برگر خوب، باید از نان مناسب استفاده کرد. نان هایی که خیلی خشک اند لذت خوردن برگر را کم می کنند. نان های بسیار نرم نیز بعد از اضافه کردن مقداری سس، خرد می شوند و خوردن آنها سخت می شود. یک نان مناسب برای برگر باید بافت اسفنجی داشته باشد. برای درست کردن یک همبرگر لازم نیست حتما از نان گرد مرسوم استفاده کنید و از انواع نان ها می توانید در شکل های مختلف استفاده کنید. اگر می خواهید یک همبرگر عالی را آماده کنید، نان ها را کمی برشته کنید یا با استفاده از نان تست، از ساندویچ سازها کمک بگیرید.
سس همبرگر را با توجه به نوع برگر و رژیم غذاییتان انتخاب کنید. می توانید از مقداری کره، پودر سیر و آویشن هم به عنوان سس استفاده کنید. مقدار کمی سس مایونز یا سس گوجه فرنگی همبرگر شما را خوشمزه می کند. با کمی سس باربیکیو و فلفل قرمز، یک مرغ برگر خوش طعم را تجربه خواهید کرد، البته خردل را نیز فراموش نکنید.
یک برگر خوشمزه باید به خوبی کباب یا سرخ شود. تجربه نشان داده که اگر برگرها در روغن سرخ نشوند، طعم بهتری خواهند داشت و سالم تر هم هستند. از یک توری کباب هم می توانید استفاده کنید و برگرهای مرغ، گوشت یا ماهی را روی کباب پز، کباب کنید. با استفاده از ماهیتابه چدنی، برگرها را بدون روغن یا با مقدار بسیار کم روغن، سرخ و کمی دودی کنید تا طعم بهتری پیدا کند. اگر حوصله هیچ کدام از این کارها را ندارید، فر را روشن کنید و برگرها را با چند قطره روغن داخل ظرف فر بگذارید تا کاملا آماده شوند. برای برشته شدن، از حرارت بالای فر استفاده کنید و در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با حرارت ۲۰۰ درجه، همبرگرها را برشته کنید. نکته مهم این است که همبرگر نباید کاملا سرخ یا کباب شوند؛ باید برگر کمی آب دار باشد و به هیچ وجه خشک نباشد.
به نوع مواد تشکیل دهنده و درصد گوشت و سویای آن دقت کنید. با توجه به مقدار هر کدام از مواد اصلی همبرگر و میزان ضخامت، مدت زمان پخت متفاوت می شود.

نکات لازم برای تهیه پیتزا:
۱- خمیر پیتزا را می‌توانیم ابه راحتی تهیه کنیم و یا از خمیر مخصوص (که دستور آن در همین قسمت وجود دارد) استفاده کنیم.
البته اون خمیرهای مخصوص به درد عمه من میخوره
۲- به‌جای گوجه فرنگی که در اغلب پیتزاها شرح داده شده می‌توانیم از سس مخصوص پیتزا (که دستور آن در قسمت سس‌ها وجود دارد) استفاده کنیم.
۳- خمیر و موادی که در انواع پیتزا دستور داده شده برای تهیه دو پیتزای بزرگ یا سه پیتزای کوچک کافی است.
۴- پیتزا بهتر است در ظرف فلزی نازک از قبیل آلمینیوم تهیه شود و با همان ظرف سرو گردد طبخ آن در ظرف نسوز هم ممکن است.
۵- پنیری که به مصرف انواع پیتزا می‌ رسد بهتر است از پنیر گرویر یا گودا Gouda باشد (پنیر گوریر یاد گودا در حرارت آب میشود و روی پیتزا را طلائی می‌کند)
۶- نان پیتزا در موقع طبخ باید به حدی پخته شود که نه زیاد خشک و برشته و نه خمیر و خام باشد.
۷- اگر بخواهیم روی پیتزا زودتر طلائی شود و نانش خشک نگردد ظرف پیتزا را بعد از پختن زیر فر در قسمتی که شعله دیده می‌شود به مدت پنج دقیقه قرار می‌دهیم.
۸- فوندو نوعی غذا شبیه به پیتزاست که مربوط به ناحیه بورگونی در فرانسه است.
نکات لازم برای تهیه سوفله:
۱- باید زمان طبخ کاملاً مراعات بشود یعنی بعد از آماده شدن سوفله که طبخ آن حداکثر سه ربع تا یک ساعت طول می‌کشد سوفله باید مصرف شود.
۲- حرارتی که به زیر سوفله میرسد باید بیشتر از روی آن باشد
۳- زرده و سفیده تخم مرغ در ا‌خر کار تهیه شود و سفیده را باید بعد از اینکه تمام مواد مخلوط شد داخل مایه کرد و بلافاصله در فر قرار داد.
۴- در فر را تا سوفله اماده نشده است نباید باز کرد.
۵- فر را قبل از قرار دادن ظرف سوفله باید گرم و آماده نمود.
۶ـ پنیر سوفله بهتر است که گرویر باشد چون آب می‌شود و روی سوفله طلائی می‌گردد.
۷- سوفله هم یک غذای فرانسوی است.
نکات لازم برای تهیه ساندویچ:
به‌طور کلی ساندویچ در پذیرائی‌های عصرانه و چای قبل از شام مصرف می‌شود و در پذیرائی‌های کوکتل نیز از ساندویچ‌های ظریف استفاده میشود اصولا ساندویچ را باید در نهایت دقت و ظرافت تهیه کرد به‌طوری که برای صرف آن احتیاج به کارد و چنگال نباشد نانی که برای ساندویچ مصرف می‌شود باید خیلی ظریف بریده و قالب زده شود و قسمت برشته اطراف آن گرفته شود (از نان‌های شور کوچک برشته شده یا ولوان کوچک آماده برای فروش نیز می‌توان استفاده کرد). کره‌‌ای که برای ساندویچ مصرف می‌شود باید با چنگال زده شود و نرم و یکنواخت باشد. باید دقت کرد هنگامی‌که مواد روی نان‌ها مالیده می‌شود اطراف نان‌ها را آغشته ننمایند. تزئینات ساندویچ که از سبزی‌ها است باید مقارن صرف ساندویچ روی آن قرار گیرد. در صورتی‌که ساندویچ‌ها بسیار باشند ناگزیر مدتی قبل از مصرف تهیه می‌شوند برای آن که خشک نشوند بهتر است روی دیس‌های ساندویچ را پوشانید و کمی پیش از صرف روی آنها را برداشت‌، مواد چرخ شده را موقعی که به مصرف ساندویچ می‌رسانیم ممکن است در قیف بریزیم، بعد روی نان ساندویچ کره مالیده را به شکل گل تزئین کنیم

سس یکی از چاشنی های محبوب غذاهاست که در سراسر دنیا طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. این نوع چاشنی به تنهایی مورد استعمال قرار نمی گیرد و در حقیقت به صورت مایع و یا نیمه جامد برای افزودن طعمی هر چه دلچسب تر و ظاهری زیباتر به غذاها مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از سس ها آماده هستند و برخی دیگر را می توان به روش های خانگی تهیه نمود.

نکاتی مهم درباره سس ها
راه اندازی فست فود مراحل آموزش صفرتاصد راه اندازی
تفاوت های منطقه ای بسیار زیادی در مورد نحوه انتخاب انواع سس ها وجود دارد و در هر ناحیه افراد با توجه به ذائقه و سلیقه شخصی خود طعم و عطر سس ها را تغییر می دهند. برخی طرفدار سس های تند و فلفلی به همراه سرکه هستند، بعضی ها سس های شیرین و میوه ای را ترجیح می دهند، عده ای هم سس های گوجه ای یا مایونز را انتخاب می کنند. اخیراً رنج وسیعی از سس های مختلف به بازار عرضه شده که هر یک موارد استفاده متفاوتی دارند: در غذا، سالاد، باربکیو، بریانی، و تنوری و .... سس های زیادی با استفاده از گوجه فرنگی درست می شوند، مانند: سس کچاپ، سس پنکک گوجه و غیره که گاهی مقداری سبزیجات معطر نیز می توان به آنها اضافه نمود. انواع سس های شیرین هم موجود است که می توانند به صورت گرم یا سرد همراه دسر سرو شوند. نوع دیگر سس از میوه های شیرین تهیه می شود. برای تهیه این نوع سس ابتدا پوست میوه ها را جدا می کنند و اغلب مقداری شکر نیز به آن اضافه می نمایند. از جمله این سس ها می توان به سس سیب و سس کران بری (میوه ای سرخ رنگ و شبیه به زغال اخته) اشاره کرد که معمولاً با غذاهای
خاصی نظیر پوره سیب زمینی و سایر دسرها مصرف می شود. در این مقاله چند نمونه از محبوب ترین انواع سس ها را به شما معرفی می کنیم.
مایونز
مایونز نوعی امولسیون چرب و غلیظ است که از ترکیب روغن، زرده تخم مرغ، آبلیمو یا سرکه تهیه می شود. اغلب افراد سس مایونز را با سس سالاد اشتباه می گیرند، حال آنکه سس سالاد حاوی زرده تخم مرغ نیست و قدری شیرین تر از مایونز می باشد.
تاریخچه مایونز
مایونز نخستین بار در سال 1756 توسط یک آشپز فرانسوی که سرآشپز دوک دی ریچلیو بود اختراع شد. پس از آنکه دوک در نبرد خود با بریتانیایی ها در بندر "ماهون" به پیروزی دست پیدا کرد، سرآشپز او به یمن این پیروزی ضیافتی ترتیب داد و روی غذاها را با نوعی سس خاص که حالت کرمی داشت تزیین نمود و نام آنرا به افتخار فتح دوک "ماهونز" گذاشت و از آن پس این نام در زبان های ملل مختلف چرخید و نهایتاً به حالت امروزی "مایونز" درآمد.
طرز تهیه
برای تهیه مایونز ابتدا آبلیمو و یا سرکه و زرده تخم مرغ را با هم مخلوط می کنند و بعد روغن را قطره قطره به آن اضافه می کنند تا به طور کامل با آن مخلوط گردد. اگر روغن به سرعت به ترکیبات اضافه شود، به خوبی در آن حل نمی شود اما زمانیکه سس غلیظ شد می توان روغن را سریع تر به آن اضافه کرد؛ سپس می توان سایر چاشنی ها را نیز به آن اضافه نمود. این روزها وجود مخلوط کن، همزن برقی، و میکسر کار را راحت کرده و همه افراد به سادگی می توانند در خانه سس درست کنند. کلیه کارشناسان علم تغذیه به اتفاق آرا تائید می کنند که طعم سس های خانگی به مراتب دلچسبتر و لذیذتر از انواع صنعتی آن است.
از آنجایی که سس های خانگی تحت فرآیندهای شیمیایی قرار نمی گیرند، بهتر است تا آنجایی که می توانید از تخم مرغ های تازه استفاده کنید. مایونز خانگی در یخچال به مدت 3-4 روز قابل نگهداری و مصرف است.
سس های کارخانه ای تا 6 ماه نیز قابل نگهداری و استفاده در یخچال می باشند. اصولاً از مایونز به عنوان ترکیب اولیه تهیه سایر سس ها مانند سس هزار جزیره و سس تارتار استفاده می شود.
مایونز شامل 70 تا 80 درصد چربی می باشد که شاید استفاده آن در برخی رژیم ها قدغن اعلام شده باشد. این روزها انواع مایونزهای کم چرب هم در بازار موجود می باشند که گزینه های سالم تری محسوب می شوند اما دیگر نمی توان به آنها مایونز واقعی گفت چراکه فاقد زرده تخم مرغ می باشند.

شرایط نگهداری
- زمانیکه درب سس را باز می کنید، حتماً آنرا درون یخچال قرار دهید. در این حالت تا حدود 6 ماه می توانید از آنها استفاده کنید.
- مایونزهای کارخانه ای را می توانید برای مدت کوتاهی در دمای معمولی نیز قرار دهید اما این امکان وجود دارد که پس از مدتی طعم و بوی اولیه خود را از دست بدهند.
- فریز کردن و نگهداری در دمای خیلی پایین سبب جداشدن محتویات سس شده و تغییرات نامساعدی در بافت ماده ایجاد می کنند.
- مایونزهای خانگی عمرشان حداکثر 4 روز در یخچال است.
نکاتی در مورد طریقه مصرف
به غیر از افزودنی هایی که به طور رایج به مایونز اضافه می شود، این سس را می توانید با چاشنی های متعدد و گیاهان مختلفی نظیر موارد زیر ترکیب کنید:

- ریحان
- ترخون
- زیره
- خرده های ماهی کولی
- مارچوبه
اصلی ترین عامل ادامه کسب و کار موفق در راه اندازی یک فست فود
اصلی ترین عامل ادامه کسب و کار یک فست فود ، ارتباط مداوم با مشتریان است . ارتباط مداوم با مشتریان به این معنی است که مشتری فست فود شما را فراموش نکند . بهترین حالت این است که مشتری نه تنها فست فود شما را فراموش نکند بلکه به دیگران هم پیشنهاد دهد تا از خدمات فست فود شما استفاده کنند . برای این که ارتباط با مشتری را همیشه حفظ کنیم و توسعه دهیم بهترین راه استفاده از ایده های خلاقانه در ارایه خدمت به مشتری است تا شگفت زده شود .
مشتری فست فود خود را شگفت زده کنید !
خدایا این ساندویچ را چه طور درست کرده اند ؟
این ساندویچ چه طعم خاص و آشنایی دارد ؟!
ببین این قطعات گوشت چه طور لابلای نان پخته شده قرار گرفته است ؟!
این ها جملاتی است که ممکن است مشتریان با تعجب و شگفتی در زمان صرف یک خوراک فست فودی بگویند ! مشتریان هیچ گاه خاطره یک خوراک بیاد ماندنی را فراموش نمی کتند .
یک ایده خلاقانه در فست فود باعث می شود تا مشتری شگفت زده شود . مشتری هیچ وقت خاطره یک خوراک خاص و جدید را فراموش نمی کند . مشتری هیچ وقت خاطره ارایه خدمتی جدید را فراموش نمی کند . به طور مثال برای اولین بار که مشتریان با محصول جدیدی به نام مرغ سوخاری روبرو شدند برای همیشه خاطره طعم و مزه جدید و بافت ویژه آن را به خاطر سپردند . این تاثیر گذاری به حدی بود که از آن به بعد مردم هر محصول مرغ سوخاری ای را به نام مرغ کنتاکی KFC می شناسند .
علت این است که محصول جدیدی که از طرف KFC به مشریان عرضه شد ویژگی متفاوت و خلاقانه ای داشت . این ویژگی در نحوه پخت و نوع ادویه های به کار رفته در محصول بود . تا قبل از این ابتکار KFC ، همه مردم مرغ را به شکل آب پز ، سرخ شده یا کباب شده مصرف می کردند اما ایجاد یک تغییر خلاقانه در نحوه پخت مرغ باعث شد که یک محصول جدید با ویژگی های جدید ارایه شود .
مثال دیگری که می توانم در این مورد بزنم ابتکار آقای بابک بختیاری در ارایه محصولی به نام آیس پک است . مخلوطی از بستنی همزده به همراه قطعاتی از میوه یا شکلات یا دراژه های شکلاتی یا مخلوطی از ترکیب همه مواد است . چه چیزی باعث شد که محصول آقای بابک بختیاری به یک محصول شناخته شده و متفاوت در ذهن مشتری تبدیل شود . خیلی ساده یک ایده خلاقانه منجر به ایجاد یک محصول خاص و منحصر به فرد شده است .
بنابراین داشتن یک ایده خلاقانه برای تهیه و طبخ و توزیع محصول می تواند منجر به شگفت زده شدن مشتری و ورود او به حلقه مشتریان فست فود شما شود . 
راه هایی که می توانیم مشتری را شگفت زده کنیم !
با ارایه یک ایده خلاق می توانید مشتری را در فست فود خود ، شگفت زده کنید . اگر می خواهید یک ایده خلاقانه برای مشتری داشته باشید کافی است به این پرسش ، پاسخ دهید: چه کاری می توانم انجام دهم تا مشتری غافل گیر شود ؟
برای خلق یک ایده جدید باید روی موضوعاتی که بین فعالیت فست فود شما و آنچه مشتری می خواهد یک ارتباط برقرار کنید. مشتری ها به دنبال طعم و مزه ای جدید هستند . همچنین مشتری ها به دنبال نوعی از ارایه خدمات جدید هستند .
طعم مزه درمنو فست فود
در این حالت یک طعم و مزه جدید را با استفاده از مواد اولیه متفاوت مانند استفاده از ادویه های جدید در خوراک ایجاد می کنیم . یا از ترکیب چند ماده اولیه با یکدیگر مانند ترکیب گوشت مرغ و گوشت قرمز در ساندویچ های میکس ساندویچی با طعم جدید عرضه می کنیم . یا از چاشنی ها و سس های ترکیبی در ساندویچ ها و اسنک های مختلف استفاده می کنیم .
روش پخت یا آماده سازی در راه اندازی فست فود
در این مورد با یک روش جدید  مانند استفاده از سرخ کن های تحت فشار برای تولید محصولات سوخاری یا با یک روش معمول پخت مثل کباب کردن برای انواع برگرها که برای اولین بار یک ایده خلاقانه در عرضه انواع برگر بود استفاده می کنیم .  یا همان ایده آیس پک برای ارایه بستنی مخلوط با میوه ها یا تنقلات دیگر از مثال های تغییر خلاقانه در روش های پخت یا آماده سازی است
نحوه ارایه خدمات
تغییر در نحوه سرو و عرضه خوراک می تواند یکی از ایده‏ های خلاقانه باشد. به طور مثال عرضه خوراک در محل کار یا منزل یا دلیوری Delivery ، که نوع جدیدی از ارایه خدمات فست فود است . نمونه دیگر به وجود آمدن فست فودهای بگیر و ببر Take away ، که در این نوع خدمت دهی نیازی نیست که مشتری از خودرو خود خارج شود و فقط کافی است در ابتدای ورودی به یک فست فود سفارش خود را بدهد و در انتهای خروجی فست فود سفارش خود را تحویل بگیرد .
برای توسعه و رونق کسب و کار فست فود خود چند ایده خلاقانه را با پاسخ به این پرسش ها طرح ریزی کنید :
چه ایده جدیدی برای ایجاد یک طعم و مزه ویژه در محصول فست فود خود دارید ؟چه ایده جدیدی برای تغییر در نحوه سفارش گیری از مشتری دارید ؟چه ایده جدیدی در روش های پخت و آماده سازی ساندویچ ، اسنک و یا پیتزا در فست فود خود دارید ؟چه ایده جدیدی برای تغییر در شکل ظاهر خوراک های فست فود خود دارید ؟چه ایده تازه ای برای استفاده از مواد اولیه در خوراک های فست فود خود دارید ؟
قیمت منویی که در نظر دارید آن را برای فست فود خود ارائه دهید و همچنین نوع غذاهای موجود در منو ممکن است مخاطبین خاصی را شامل شوند، الزاما در همه محل‌ها قیمت پایین مشتریان بیشتری به همراه نخواهد داشت و البته قیمت بالای منو در بسیاری از مناطق شهری منجر به کسادی کسب و کار شما خواهد شد. به یاد داشته باشید سود خالص کسب و کار شما حاصل ضرب تعداد مشتریان شما در حاشیه سود شماست.
در این مرحله، شما تشخیص خواهید داد که برای منوی شما چه محلی مناسب تر است یا برای محلی که انتخاب نموده‌اید چه منویی مناسب تر است!
استخدام و آموزش نیروی انسانی. هر چه قدر هم که نیروی انسانی آموزش دیده باشد، هر نوع تجهیزات فست‌فود از جمله تجهیزات آماده سازی فست‌فود، یا تجهیزات پخت فست‌فود مانند فر پیتزا نیاز به آموزش و یادگیری دارند. نیروی انسانی بسیار کارآزموده و نیروی انسانی ساده، جزو ملزومات شروع یک فست‌فود هستند. همواره در کنار سرآشپز خود حداقل دو دستیار ماهر قرار دهید و اجازه ندهید که سرآشپز خود همه امور تخصصی مربوط به پخت را بر عهده گیرد، به یاد داشته باشید مشتریان مریض شدن یا مرخصی رفتن آشپز را درک نخواهند کرد، آنها تغییر در طعم غذای شما را درک می‌کنند، پس اجازه ندهید طعم محصولات غذایی شما به نیرو انسانی شما وابسطه شود و حداقل 3 نفر در آشپزخانه باید به طور یکسان توانمندی آماده سازی کلیه منوی شما را داشته باشنداگر میخواهید یک فست فود افتتاح نماید و در این زمینه تجربه کافی ندارید و یا در این زمینه به مشکل برخورده اید با ما مشورت نمایید.
مشورت با ما میتواند مانع ضرر های مالی جبران ناپذیر شود گروه ایران گود فود متخصص در زمینه راه اندازی فست فود ورستوران کافی میباشد باسبک های جدید غذا در زمینه راه اندازی فست فود مشاوره رایگان.سرآشپزامیرسالم 09129247248