*"چگونه یک"فست فود رستوران" موفق وبدون شکست، راه اندازی کنیم"*رستورانهای تمام سرویس همان رستورانهایی هستند که زمانی که کسی برای تفریح می خواهد در رستورانی غذایی بخورد به آنها می رود. در این رستورانها از میهمانها دعوت می شود که سر میزی بنشینند و پیشخدمت از آنها سفارش غذا و نوشیدنی می گیرد. علاوه بر کارکنان آشپزخانه، این رستورانها تقریباً همیشه افرادی را استخدام می کنند که به عنوان میزبان، پیشخدمت و متصدی بار فعالیت می کنند.

رستورانهای تمام سرویس خود به دو گروه عمده تقسیم می شوند؛ رستورانهایی که به آنها fine dining یا غذاخوری خوب گفته می شود و رستورانهایی که به آنها casual dining یا غذا خوری ریلکس گفته می شود. هر یک از این دو نوع در این قسمت مورد بررسی قرار گرفته اند:

غذاخوری خوب یا fine dining

رستورانهایی هستند به اصطلاح بسیار با کلاس تجملاتی تر از سایر رستورانها بوده و بهترین کیفیت و سرویس را در بین تمام انواع رستورانها ارائه می نمایند. این رستورانها معمولاً با دکوراسیون بسیار زیبا و خاص، سرآشپزهای معروف و غذاهای خاص در نگاه مشتریان ارزش پیدا می کنند. برخی از خصوصیات این نوع رستورانها عبارت است از:

قیمت: بهای هر وعده غذای اصلی در این نوع رستورانها عمدتاً بیش از 20 دلار می باشد.

سبک سرویس دهی: دارای بهترین سرویس دهی می باشند. پیشخدمت های این رستورانها بسیار با تجربه و آموزش دیده بوده و دانش خوبی در مورد غذاها

فضا: فضای این رستورانها نقش اساسی در ارزشی دارند که مشتریان برای رستوران قائل می شوند. نوردهی فضا بسیار آرامش بخش است. موسیقی مناسبی در محل گذاشته شده است و دکوراسیون زیبا است. به طور کلی، تمام هدف این رستورانها این است که تجربه غذاخوری بی نظیری را برای مشتریانشان بوجود آورند.

چالش ها: شرایط بد اقتصادی بیشترین ضرر را به این نوع رستورانها می زند. مردم زمانی که نمی توانند هزینه خوردن غذا در این رستورانها را تأمین کنند، آنرا از بودجه خود حذف می کنند. در عین حال این رستورانها همیشه باید سطح بالای کیفیت و سرویس دهی خود را در تمام زمینه ها حفظ نمایند.

مزایا: یکی از مزایای داشتن این نوع از رستورانها این است که مدیران و سرورها بسیار با تجربه بوده و علاقه زیادی دارند که سابقه کاری خوبی برای خود در این نوع رستورانها درست کنند.

"راه اندازی،فود کورت"

فود کورت به سالنی بزرگ گفته می شود که به چند غرفه مختلف تقسیم شده و در هر غرفه غذاهای خاص یا دسرهای مختلف ارائه می شود و تمام غذاهایی که در این مجموعه به فروش می رسد ارزان قیمت است و محل نشستن برای تمام غرفه ها یک سالن مشترک است و هر غرفه برای دریافت پول خود صندوق جداگانه ای دارد این مکان ها معمولاً در محلهای تجاری بزرگ مثل پاساژها برای صرف غذای مشتریان دایر می شود.

"طراحی رستوران فست فود"

یک فضای خالی بزرگ زمانی که شما شروع به تعیین محل آشپزخانه صنعتی، یخچال ها، پیشخوان های پذیرش و سرویس های بهداشتی، اتاق استراحت یا خدمات و مکان انتظار می کنید به سرعت پر می شود. در طراحی یک رستوران همیشه باید تعادلی بین زیبا شناسی و استفاده از فضای خالی برای چیدمان میز و صندلی مدنظر قرار گیرد. همیشه راهکاری در ذهن داشته باشید و بی محابا عمل نکنید.

"انتخاب مفهوم، "رستوران فست فود" در راه اندازی"

اولین قدم برای راه اندازی یک رستوران فست فود انتخاب مفهوم آن است. بعبارتی شما چه نوعی از رستوران را می خواهید افتتاح کنید. آیا شما بدنبال باز کردن یک رستوران بزرگ Fine dining هستید؟  یا یک رستوران به سبک کژوال؟ آیا شما برای منوی تان، نوع خاصی از غذاها را مد نظر دارید؟ برای مثال غذاهای ایتالیای، فرانسوی یا هندی؟ یا شاید بخواهید در محل خاص به ارائه خدمات بپردازید؟ مثل غذاخوری های خارج از محدوده شهری یا بین راهی؟ بخاطر داشته باشید قبل هر کاری و برداشتن قدم دوم باید به وضوح بدانید چه نوعی از رستوران را می خواهید افتتاح کنید؟

"انتخاب محل ،رستوران فست فود قبل، از راه اندازی"

مکان، مکان و باز هم مکان. این فاکتور می تواند علت موفقیت یا شکست یک رستوران باشد. قبل از اینکه اقدامی انجام دهید و محل انتخاب کرده و اجاره نامه ای امضا کنید، بخوبی در مورد محل مورد نظرتان اطلاع کسب کرده و فکر کنید. آیا این مکان در منطقه ای پر رفت و آمد قرار دارد؟ چه مقدار از پیاده رو در اختیار شماست و چه تعداد عابر پیاده از آن محل گذر می کنند؟ آیا به اندازه ی کافی محل پارک اتومبیل وجود دارد؟ رستوران هایی که در نزدیکی شما افتتاح و بسته شده اند؟ (این مورد زنگ خطری است، اگر موردی بود خوب در مورد آن تحقیق کنید.)

"راه اندازی،کافی شاپ" COFFEE SHOP

این مکان همانطور که از نامش پیداست در گذشته  محل تهیه و سرو انواع قهوه بوده اما امروزه به محل تهیه و سرو انواع نوشیدنیهای سرد و گرم غیر الکلی ونیز انواع شیرینی و کیک و در بعضی نقاط حتی انواع اسنک و اغذیه سبک مبدل گردیده.لازم به ذکر است امروزه کافی شاپ در هتلها علاوه بر ارائه خدمات بالا.محل سرو صبحانه نیز میباشد.

از ویژگیهای قابل توجه دیگر کافی شاپ در هتلهای بزرگ و مجلل باید به ساعت کاری آن که بصورت 24ساعته آماده ارائه خدمات به میهمانان میباشد علی الخصوص میهمانانی که نیاز به پذیرایی خارج از ساعت کاری رستوران دارند اشاره کرد.کافی شاپها غالبا دارای آشپزخانه مجزا از آشپزخانه اصلی در هتل بوده و اغلب میز و صندلیها از جنس چوب مرغوب و زیبا انتخاب شده و از پارچه رومیزی جهت پوشش صفحه میز   استفاده نشده و بجای آن از صفحاتی کاغذی با تصاویر زیبا یا تبلیغاتی در مورد خدمات هتل بنام شوپلیت SHOW PLATE  یا آندرپلیتUNDER PLATE استفاده میشود .در رنگبندی دکوراسیون کافی شاپها ترکیب رنگهای شاد و زنده با نور پردازی نیمه روشن مد نظر قرارمیگیرد.

"راه اندازی ،سلف سرویس"رستوران فست فود "SELF SERVICE

سلف سرویسها با ایده پذیرایی سریع و پر سرعت  طراحی و ساخته شده و ارائه خدمات و سرویس پذیرایی در آنها بسیار ساده میباشد به شکلی که معمولا انواع اغذیه و نوشیدنی درون کانترهای نگهداری گرم یا سرد بنام بن ماری در معرض دید میهمان بصورت خطی قرار گرفته که در ابتدای این خط میهمان ظروف و سرویس مورد نیازش را در اختیار گرفته و سپس در طول خط پذیرایی حرکت میکند و انواع اغذیه و سالاد و...مورد نیازش توسط آشپزی که پشت خط قرار گرفته سرو میشود. نکته قابل توجه در مورد سلف سرویسها وجود صندوق در انتهای خط پذیرایی میباشد میهمان پس از انتخاب در انتهای این خط صورتحساب خود را قبل از صرف غذا پرداخت میکند. در این روش معمولاً هزینه غذا با وزن محاسبه می شود.
در سلف سرویس ها گاه مشتریان غذایشان را انتخاب و آنها را در بشقاب هایی(یا پیش دستی و گاهی نان) که از ابتدایی خط همراه خود حمل کرده اند قرار می دهند و گاهی با انتخاب غذا و درخواست از گارسون پشت کانتر، بشقابشان را گلچین می کنند.

"راه اندازی، بوفه رستوران، فست فود کافی شاپ، هتل"  BUFFET

از بوفه میتوان بعنوان نوع مدرن و مجلل سلف سرویس نام برد. در اینجا لازم به توضیح است که بوفه و سلف سرویس در اصل از انواع روشهای پذیرایی بوده اما امروزه بدلیل وجود رستوران هایی که برای پذیرایی  از میهمان خود از این روشها استفاده میکنند که متعاقب آن چیدمان سالنها نیز متفاوت  بوده و بعنوان نوعی رستوران تلقی میگردند.

این فضا غالبا در هتلهای مجلل به جهت پذیرایی از میهمان های بزرگ و ضیافتهای خاص مورد استفاده قرار گرفته با این تفاوت که بجای کانتر گرم و سرد از ظروف شیک و مجللی بنام چفینگ دیش که بر روی میزهای ویژه ای با تزیینات خاص قرار میگیرد استفاده میشود.

"صرفه جویی، در راه انداری فست فودرستوران"

زمانیکه شما کار طراحی فست فود رستوران را به پایان رساندید، می توانید به فکر خرید تجهیزات آشپزخانه و اسباب سالن غذاخوری و بیرون مغازه باشید. برای صرفه جویی در پول گزینه خرید تجهیزات دست دوم را بررسی کنید. منظور از تجهیزات دست دوم، تجهیزان زوار در رفته نیستند بلکه منظور خرید تجهیزاتی است که هنوز عمر مفیدشان به اتمام نرسیده و به لحاظ فنی و کارایی توان کارکردن دارند. همچنین شما می توانید مواردی را اجاره کنید مثل لباس عروسک تن پوش، دستگاه های بستنی ساز و...، تجهیزات تجاری که برچسب انرژی دارند و ساخت شرکت های برند هستند برای شروع هزینه بر هستند البته آنها می توانند مبلغی را که بابتشان صرف کرده اید در سال نخست در بیاورند.

  "استخدام کارکنان، فست فود،رستوران"

زمانیکه شما به روز افتتاحیه نزدیک تر می شوید نیاز برای استخدام کارکنان آشپزخانه و سالن را احساس خواهید کرد. کارکنان آشپزخانه،سالن کار و کارکنان میز پیشخوان جزو بخش های مهمی از هر رستوران هستند و شما باید بهترین افراد را برای هریک از این بخش ها به خدمت بگیرید. افرادی که سابقه کار یا اشتیاق و علاقه به کار را دارند و خصوصیاتی مثل روابط عمومی، منظبط بودن، بهداشت، توانایی کار گروهی و ارتباط چشمی مناسب را به طور پیشفرض دارا هستند.

"کسب وجهه و اعتبار برای؛ راه اندازی فست فودرستورانتان"

تبلیغات برای بیشتر رستوران فست فودهای جدید جزو بایدها و ملزومات کسب و کار است. از مکمل تبلیغات سنتی (مانند رونامه ها و تبلیغات رادیویی) مثل رسانه های ارتباطی جدید استفاده کنید و به هیچ عنوان از قدرت یک وب سایت خوب برای رستورانتان غافل نشوید. از شبکه های ارتباطی برای خبررسانی و ارتباط با افراد استفاده کنید و تا می توانید برند خودتان را بشناسانید. تلاش های شما باید معرفی شوند.
هدف مشخص در راه اندازی فست فود رستورانه1- ارج نهادن به درخواست مشتری ، افزایش رضایتمندی و اعتمادسازی با ارائه غذای سالم و ایمن
2- کاهش هزینه های مربوط به اتلاف نیرو ، انرژی و مواد اولیه و برنامه ریزی جهت بهینه سازی آنها . اصلی که متاسفانه از جانب رستورانداران نادیده گرفته شده و دوستانی که قصد ورود به این عرصه را دارند باید با توجه به هزینه های بالای انرژی و نیروی انسانی به خوبی به آن واقف باشند.

در زیر این پست میتوانید دیدگاه ها و سوالات خود را مطرح نموده و شماره تماس بگذارید تا مسئول مربوطه با شما تماس برقرار کرده و ترتیب جلسه مشاوره رایگان و بازدید از خطوط راه اندازی شده قبلی داده شود .
گروه ،فوق تخصصی، راه اندازی ،فست فود، کافی شاپ، رستوران، کترینگ،هتل ،فودکورت،فینگرفود،سرآشپزان برتر مشاور طراح منو فرمولاسیون،طراح داخلی حرفه ای دکوراسیون صفرتاصد راه اندازی درخدمت سرمایه گذران عزیز درسرآسر کشور میباشد ایران گود فود با خدمات متنوع در راه اندازی فست فود رستوران باسبک های جدید وارائه منوی قوی باپشتیبانی بعداز راه اندازی وقرارداد3ماه 6ماه 9ماه ویکساله با تضمین در هرنوع خدمات در صنایع غذا میباشد.
بامابهترین باشید.
تماس سریع جهت مشاوره وقرارداد.
09192061773امیرسالم
09120871077صادقی

منبع: کتاب جامع فست فود
مبلمان
مبلمان