راه اندازی صفرتاصد رستوران،فست فود
چگونه یک رستوران فست فود موفق راه اندازی کنیم
خوشبختانه با برنامه ریزی دقیق قبل از آغاز ساخت راه اندازی رستوران،فست فود می توان به تمام زوایای نامعلوم ساختمان و پروژه، پی برد. شما فقط باید مطمئن شوید که منوی شما، خدمات شما و قیمت های شما، مراجعان را راضی خواهد کرد.

1-اگر شما نعمت ساخت رستوران فست فود در یک فضای دست نخورده را دارید، این موقعیت را از دست ندهید. شما می توانید تمام مشکلاتی که سایر رستوران دارها دارند را ازبین ببرید:

•    عدم وجود فضای کافی در قسمت ورودی/ خروجی/ انتظار که مراجعان شما را مجبور می کند تا رستوران شما را ترک کنند.

•    احساس شلوغی و بهم ریختگی که ناشی از ضعف در قرار دادن میزها است. و مشتریان شما را بسیار نزدیک به یکدیگر قرار می دهد. نزدیک تر از آن چیزی که آنها با همسایگانشان هستند

•    بی نظمی در آشپزخانه که سرآشپزها و آشپزها همیشه بر سر راه یکدیگر قرار دارند.

•    راهروی عبور بین آشپزخانه و سالن غذا خوری که برای سالن دارانتان بسیار خطرناک است و آنها پی در پی  با هم برخورد می کنند. ( بدون در نظر گرفتن غذایی که تلف می شود.)
این لیست ادامه دارد اما اجازه بدهید تا یک گام به عقب برگردیم و از ابتدا برنامه ریزی کنیم.

اگر شما صاحب ساختمان نیستید پس صاحب ملکتان را درگیر کار کنید.
در نهایت این ملک اوست. او حق این را دارد که بداند چه اتفاقی قرار است در ملک او بیافتد و اینکه اگر شما تصمیم به کناره گیری از کارتان بگیرید چه اتفاقی برای او خواهد افتاد.
2-کار را با اندازه گیری دقیق فضای در دسترستان شروع کنید.
این کار تعداد مشتریانی که می توانید از آنها پذیرایی کنید را مشخص میکند. بر اساس یک قانون سر انگشتی، 60% فضای شما باید به سالن غذا خوری و 40% باقیمانده باید به آشپزخانه ( قسمت پخت و پز، آماده سازی و انبار) و فضاهای فرعی اختصاص داده شود. این فضاهای فرعی شامل قسمت انتظار، بخش نوشیدنیها، سرویس های بهداشتی و سرویس بهداشتی کارکنان است. حالا عدد که معادل 60% فضا است را به فوت مربع محاسبه کرده( هر فوت برابر 30.5 سانتی متر است ) و عدد بدست آمده را  تقسیم بر 12 کنید. جواب حاصله تقریباً برابر با تعداد مشتریانی است که می توانید هم زمان در رستورانتان جا بدهید. فلسفه عدد 12 این است که هر 12 فوت مربع برای هر صندلی، فضای کافی برای ترافیک در رستوران، میزها، صندلی ها، فضای شخصی، دکور، تجهیزات و دسترسی سالن داران را فراهم می کند.
3-مطمئن شوید که نقشه شما بر اساس قوانین و نظارت ها طراحی شده است.
حتماً شما هم نمی خواهید که یک نقشه دقیق از محل قرارگیری صندلی ها تهیه کنید و بعداً متوجه شوید که باید دوباره از اول شروع کنید. پس از اینکه از مانع قوانین رد شدید، تمام تلاشتان را به کار برید تا بسته به نوع کاربری رستورانتان، آنجا محلی راحت برای زوج ها یا خانواده ها باشد. میزهای شما باید 4 فوت( حدود 120 سانتی متر) از هم فاصله داشته باشند تا فضایی برابر با 2 فوت را یرای عبور و مرور افراد در اطراف میز ایجاد کنند. فراموش نکنید که باید فضایی معادل 10 فوت مربع را برای قرار گرفتن یک سالن دار برای هر 20 صندلی در نظر بگیرید.
فکر می کنید عمل جراحی تعویض مفصل و ساخت یک رستوران چه چیز مشترکی با هم دارند؟ هر دوی آنها برگشت ناپذیرند!
4-زیر ساختها را فراموش نکنید
آیا سیستم های فعلی لوله کشی، برق ، سرمایش و گرمایش برای برنامه ریزی شما کافی هستند؟ وضعیت تهویه مطبوع چگونه است؟ اگر مطمن نیستید، یک پیمانکار که با قوانین نظارتی محل ساخت رستوران شما آشناست قرارداد ببندید. در ابتدا تمام تجهیزات مهم برای آشپزخانه و سالن و سپس محل قرارگیری آنها با توجه به وسایل فعلی که در آنجا وجود دارد باید لیست شوند. با در نظر گرفتن تمام این جزئیات، شما تصویر دقیقی از آنچه که باید انجام شود را خواهید داشت. پیمانکار شما در همان مراحل ابتدایی می تواند به شما در تصمیم گیری در مورد مناسب بودن تجهیزات شما برای خدماتی که می خواهید ارائه دهید، کمک کند. مراقب باشید، بیشتر بودجه شما، بر اساس کارهایی که باید انجام شود، مصرف خواهد شد.
5-آشپزخانه قلب رستوران شماست
اگرچه این مسئله کاملاً واضح است اما تصور کنید که تابحال چقدر از نظرات کارکنان آشپزخانه در طراحی نقشه یک رستوران استفاده شده است؟ در مورد نقشه های مربوط به انبار های غذا و محل آماده سازی محصولات با آنها تبادل نظر کنید و از اینکه چه طرحی برای آنها موثر تر است، آگاه شوید. در نقشه های خود، فضای کافی برای هر مرحله از فرآیند پخت و آماده سازی محصول را در نظر بگیرید. هم چنین مطمئن شوید که نقشه شما، استانداردهای لازم از نظر اداره بهداشت و خدمات انسانی را رعایت می کند
6-و حالا قسمت جذاب موضوع، طراحی داخلی
این قسمت با در نظر گرفتن حس کلی و طرح رستوران شروع می شود. اگر رستوران شما یک زمینه خاص دارد، انتخاب های شما در مورد رنگ ها و پرداخت سقف ها، دیوارها، کف پوش، پنجره ها، درها، کانتر و .. بر اساس زمینه مورد نظر شما و دوام آنها مشخص خواهد شد. توجه داشته باشید که طراحی و دیزاین شما شامل قسمت آشپزخانه هم می شود. هم چنین تلاش کنید تا از مواد بی ضرر برای محیط زیست که به ایجاد یک ساختمان سبز کمک می کند، استفاده کنید.

اگر انتخاب های شما هم چنان زیاد است، در مورد مشتریان هدف و وضعیت معیشتی- اجتماعی آنها، با دقت فکر کنید. آنها در چه نوع محیطی بیش از سایرین احساس راحتی خواهند کرد؟ استفاده از یک متخصص طراحی و دیزاین، یک سرمایه گذاری خوب است.
همه ما تجربه وارد شدن به یک محیط سربسته جدید که بلافاصله احساس ورود به خانه را می دهد را داریم. همچنین تجربه ورود به یک فضای جدید و اخذ تصمیم فوری برای ترک آن محل را نیز داریم. یک متخصص طراحی داخلی و چیدمان، تفاوت بین ورود یک مشتری برای فقط یک بار و حضور یک مشتری برای هفته ای یکبار را رقم می زند.